• Храм

  святых Петра и Февронии

  на Малом рынке (г. Запорожье)

  Украинская Православная Церковь

НЕДІЛЯ ГРИГОРІЯ ПАЛАМИ

20.03.2014

Ми збираємося в храмі, щоб прославити Господа, заспівати святі гімни Тому, Хто є для нас світлом і радістю. У храмі читається слово Боже, яке вимовив Христос і Його учні, і це слово входить у нашу душу і веде до життя з Христом.

Сьогодні зі сторінок священного писання звертається до нас святий апостол Павло, повчаючи, що «ми маємо такого Первосвященика, який сів праворуч престолу величі на небесах». (Євр.8.1) Ми почуй слова «божественного» апостола, який показує що очолює новозавітне священство Первосвященик святий і безгрішний, що приніс Себе Самого в жертву за гріхи людей. Але й для того Бог став чоловіком щоб люди змогли обожитися. Христос виправив: Не послух - слухняністю, порушення волі Божої - її виконанням, самолюбство - любов'ю до Бога, гріховність - праведністю.

Перевага первосвященицького служіння Христа полягає в тому що воно відправляється не на землі а на небі, бо Він Сам «сів праворуч престолу величі». (Євр.8.1) І там невпинно заступається за нас з вами перед Отцем Своїм Небесним.

Текст сьогоднішнього апостольського зачала читається у дні пам'яті святителів, які наслідуючи Христу несли свій архієрейський послух у Церкві Христовій, і тому то кожен святитель тим і великий, що він уподібнюється Великому Архиєрею - Господу нашому Ісусу Христу в Його святості і непорочності.

Пам'ять одного з тисячі таких світильників свято шанує нині свята Православна Церква, яка встановила днем ​​святкування його пам'яті другу неділю Великого посту, яка так і називається - неділя Григорія Палами. У той час коли Свята Церква у недільні дні з особливою силою наставляє своїх чад.

Чому ж цей подвижник, який жив у XIV столітті, удостоїлася такої великої честі святкуватиметься в одну з неділь Святого Великого посту? Чому воскресіння Григорія Палами удостоїлося знаходиться між Торжеством Православ'я і Хрестопоклонною неділею, А сам святитель стоїть на ряду з такими світилами як Іоанн Ліствичник і Марія Єгипетська, незважаючи на те, що жив він досить пізно, тисячі років по тому?

Той подвиг який святитель Григорій зміг понести на церковних теренах і є причиною настільки яскравого вираження Церквою своєї подяки. Справа в тому, що завдяки своїй вченості і аскетичності життя Григорій Палама став у ряд найбільш значних апологетів, захисників Православ'я.

Народився майбутній святитель в 1296 році в Малій Азії. Дитинство і юнні роки  проходять в Константинополі де він здобуває прекрасну освіту. Залишаючи всі свої майбутні перспективи, в 20-ти річному віці він віддаляється на святу гору Афон, де приймає чернечий постриг. Вказуючи на те, що Бог приготував цій людині особливий подвиг, йому являється святий апостол і євангеліст Іоанн Богослов і обіцяє своє духовне заступництво. І тільки після 8-и річної праці у братській трапезній, з благословення свого духівника, стає пустельником де в повній самоті і мовчанні віддається розумним  діянням. У зв'язку з нападом турків він переселяється в Солунь, де в 30-ти річному віці приймає сан священства. Збирає тут невелику громаду ченців-пустельників і керує нею протягом 5-ти років. У 1331 святитель віддаляється на Афон де в скиту святого Сави займається богословськими трудами, яких не залишає вже до кінця життя.

У 30-і роки XIV століття він зумів повстати проти лжевчення Варлаама Каламбрійского, а якщо б це йому не вдалося, то до нас з вами православ'я вже не дійшло б. Варлаам вчив що «Бога осягнути не можливо», і цим самим спростовував духовний досвід ченців і всієї Православної Церкви. Йому чинили опір Афонські ченці, які стверджували що Бога можна пізнати в нетварних Божих енергіях які проявляються у вигляді Фаворського світла. Григорій Палама висловив цю думку богословською мовою і в логічній формі виклав своє вчення про те, що «Бог недоступний у Своїй Сутності, проявляє Себе в енергіях, які звернені до світу і доступні сприйняттю, як Фаворське світло, але є не чуттєвими і не створеними». Соборний розум Церкви прийняв це вчення, а Варлаама і його вчення  Анафемацтвовали. Але суперечки на цьому далеко не закінчилися і влада, яка підтримувала Варлаамову єресь кидає святителя на три роки в ув’язнення. Але ворота пекла не можуть здолати Церкву Божу, як би вони не намагалися. У 1351 році на Влахернському соборі були зняті всі звинувачення з Григорія Палами і він був звільнений і на 43-му році життя був возведенний в сан архієпископа Солунського. У архієрейському сані Григорій ще із більшою ретельністю ніс світло Христової віри, навіть тоді, коли більше року перебував в полоні у турків. Після повернення з полону він ще 3-и роки духовно окормляв Солунську паству. На передодні смерті йому з'явився Іоанн Богослов, зі словами: «В горняя! В горняя!»

Згадуючи великих друзів Божих таких як Григорій Палама, звернемося до них нашою душою, дорогі брати і сестри, попросимо їх молитов та заступництва перед всемогутнім Богом, і Він визволить нас від страшної занози гріха. І Своєю благодаттю як яскравим світлом освітить і осяє темні закутки наших сердець. Докладемо ж і ми з вами зусилля до розумних діянь, і Великий Первосвященик Христос зможе звільнити нас від гріховного тління смерті і наблизити до нас хвилі вічності. І ми знову отримаємо безсмертя. Амінь.

Реквизиты для пожертвования

  • Назва:
   • Покровська релігійна громада УПЦ
  • Код ЄДРПОУ:
   • 20510192
  • Р\рахунок:
   • UA033139570000026001301152196 в ОПЕРВ ОУ Ощадбанку України м. Запоріжжя
  • МФО:
   • 313957
  • Призначення платежу:
   • Благодійний внесок для релігійної громади

Кто на сайте

Сейчас 19 гостей и ни одного зарегистрированного пользователя на сайте